All Breed and Breed Club Championship Show Results

2003

Manchester Dog Show Society 

Judge: Mr M Boothroyd

DCC:         Livanda Micklee Ginola
RDCC:       Ch. Delwin's Paddy O'Reilly
BCC:         Ch. Baniff Li Woo (Best of Breed)
RBCC:        Alambra Purple Tulip
BP:           Pascan Pretty Woman
London & Provincial Peke Club 

Judge: Mrs G Godwin (Delwin)

DCC:         Jonsville Rumour Has It (Best of Breed)
RDCC:       StSanja Step Tuit
BCC:         Ch. Beordhelm Brouhaha (subject to KC confirmation)
RBCC:        Ch. Nosredna Christabella
BP:           Palacegarden Idle Fancy
Crufts 

Judge: Mrs H Beard (Dorodea)

DCC:         Ch. Yakee A Dangerous Liaison (Best of Breed, Best Toy, Best in Show)
RDCC:       Ch. Delwin's Paddy O'Reilly
BCC:         Ch. Nosredna Christabella
RBCC:        Akarana Solid Gold
BP:           Klerkshof Mr Blue Sky 
The Pekingese Club 

Judge: Mr A Easdon (Yakee)

DCC:         Ch. Livanda Micklee Ginola (Best of Breed)
RDCC:       Ksarina Designer's Dream
BCC:         StSanja Perfect Rhythm of Cliffview 
RBCC:        StSanja Centre Stage
BP:           Dragden Smart As Can Be
UK Toydog Society 

Judge: Joy Montrose (Kybourne)

DCC:         Ch. Delwin's Paddy O'Reilly (Best of Breed, Toy Group 3rd)
RDCC:       Corges Dark Marauder
BCC:         Yakee Juliette 
RBCC:        StSanja The Main Event
BP:           Nosredna Red Rover
Birmingham Pekingese Association 

Judge: Janet Jacobsen (USA)

DCC:         Pekehuis Seeking the Gold
RDCC:       Yakee If Only
BCC:         Yakee Forget Me Not (Best of Breed)
RBCC:        Baniffs Li Woo
BP:           Joleth Gold Cascade
Bristol, Bath & West of England Pekingese Association 

Judge: Olive Clay (Oakmere)

DCC:         Yakee If Only (Best of Breed)
RDCC:       Ksarina Designer's Dream
BCC:         Meradosti Role Model 
RBCC:        StSanja The Main Event
BP:           Pekehuis Arrows Vision
The National Dog Show 

Judge: Mrs B Taylor (Brentville)

DCC:         Ch. Delwin's Paddy O'Reilly (Best of Breed, 4th Toy Group)
RDCC:       Yakee's At It Again
BCC:         Akarana Solid Gold 
RBCC:        Ch. Baniffs Li Woo
BP:           Meradosti Mercedes Benze
SKC 

Judge: Tom Mather

DCC:         Yakee Sheer Indulgence
RDCC:       Pekehuis Seeking the Gold
BCC:         Ch. Baniffs Li Woo (Best of Breed)
RBCC:        StSanja The Main Event
BP:           Pekehuis The Arrows Vision
Bath 

Judge: Ann Offiler (StSanja)

DCC:         Ch. Jonsville Rumour Has It (Best of Breed)
RDCC:       Taihang Snowburner
BCC:         Ch. Nosredna Christabella
RBCC:        Calaharee's Heavenly Rose
BP:           Delwins Cor Blimey O'Reilly
Three Counties 

Judge: Mike Mays

DCC:         Ch. Jonsville Rumour Has It (Best of Breed)
RDCC:       Livanda Santana
BCC:         Ch. Alambra Purple Tulip (subject to KC confirmation)
RBCC:        Guzmac Love in the Dark
BP:           Livanda Santana
North of Ireland Pekingese Club 

Judge: Stuart Livesey (Livanda)

DCC:         Yakee If Only (Best of Breed)
RDCC:       Pekehuis Seeking The Gold
BCC:         StSanja The Main Event
RBCC:        Yakee Juliet
BP:           Yakee Little Blonde Number
Border Union 

Judge: Mrs Dorothy Simpson (Penang)

DCC:         Pekehuis Seeking the Gold
RDCC:       StSanja Step Tuit
BCC:         Ch. StSanja The Main Event (subject to KC confirmation) (Best of Breed)
RBCC:        Ch. Baniffs Li Woo
BP:           Guzmac Love in the Dark
Blackpool 

Judge: Jimmy Simpson (Penang)

DCC:         Ch. Pekehuis Seeking the Gold (subject to KC confirmation) (Best of Breed)
RDCC:       StSanja Step Tuit
BCC:         Ch. StSanja The Main Event
RBCC:        Yakee Juliet
BP:           StSanja All That Jazz
Windsor 

Judge: Heather Simper

DCC:         Ch. Delwin's Paddy O'Reilly (Best of Breed, 2nd Toy Group)
RDCC:       Lotusgrange Quality Time
BCC:         Pekehuis Arrows Vision
RBCC:        Ch. Alambra Purple Tulip
BP:           Yakee's Little Blonde Number
East of England 

Judge: Mr H Hess

DCC:         Ch. Yakee if Only (subject to KC confirmation) (Best of Breed)
RDCC:       Livanda Santana
BCC:         Akarana Solid Gold
RBCC:        Ch. Alambra Purple Tulip
BP:           Livanda Santana
Forth & Tay Pekingese Club 

Judge: Mr M Mason

DCC:         Ch. Delwin's Paddy O'Reilly (Best of Breed)
RDCC:       Baniffs Ja Jin
BCC:         Ch. Baniffs Li Woo
RBCC:        StSanja Perfect Rhythm of Cliffview
BP:           Livanda Santana
Bournemouth Canine Association 

Judge: Mr E Hurdle

DCC:         Ch. Delwin's Paddy O'Reilly (Best of Breed, 3rd Toy Group)
RDCC:       Ch. Pekehuis Seeking the Gold
BCC:         Ch. StSanja The Main Event
RBCC:        Yakee Forget-Me-Knot
BP:           Holinca Scream and Shout for Alambra
Welsh Kennel Club 

Judge: Mrs A Galloway (Creewood)

DCC:         Ch. Delwin's Paddy O'Reilly (Best of Breed, 3rd Toy Group)
RDCC:       Yimou Just Felix
BCC:         Ch. StSanja The Main Event
RBCC:        Guzmac Love in the Dark
BP:           Shiarita Marco Polo
Scottish Kennel Club 

Judge: Mrs D Lee (Frampton)

DCC:         Lotusgrange Quality Time
RDCC:       StSanja Step Tuit
BCC:         Ch. Akarana Solid Gold (subject to KC confirmation) (Best of Breed)
RBCC:        Ch. StSanja The Main Event
BP:           Livanda Santana
Darlington 

Judge: Mrs H Forsythe (Findhorn)

DCC:         Ch. Delwin's Paddy O'Reilly (Best of Breed)
RDCC:       Guzmac Mr Jolson
BCC:         Yakee Juliette
RBCC:        StSanja Perfect Rhythum of Cliffview
BP:           Yakee Coalition Forces
Pekin Palace Dog Assoc.

Judge: Mrs E Evans (Pendenrah)

DCC:         Ch. Delwin's Paddy O'Reilly (Best in Show)
RDCC:       Lotusgrange Quality Time
BCC:         StSanja Perfect Rhythum of Cliffview
RBCC:        Alambra Purple Pansy
BP:           Cisfran Simply the Best 
British Pekingese Club

Judge: Phil Jones (Bramblefields)

DCC:         Ch. Delwin's Paddy O'Reilly (Best in Show)
RDCC:       Am. Ch. Qazara The American Gigolo
BCC:         Yakee Little Blonde Number
RBCC:        Ch. StSanja The Main Event
BP:           Yakee Little Blonde Number
Scottish Pekingese Club

Judge: Dot Riley 

DCC:         Shihgo Dreamer's Delight (Best in Show)
RDCC:       Pascan Proof Positive
BCC:         Ch. StSanja Perfect Rhythum of Cliffview (subject to KC confirmation)
RBCC:        Alambra Purple Pansy
BP:           Yakee Little Blonde Number
Midland Counties

Judge: Pat Dale (Ksarina) 

DCC:         Ch. Yakee Sheer Indulgence (subject to KC confirmation) (Best of Breed)
RDCC:       Findhorn Finesse
BCC:         Yakee Little Blonde Number
RBCC:        Alambra Purpleena
BP:           Yakee Little Blonde Number
Invicta Pekingese Club

Judge: Mrs Stephanie Penman (Dragden)

DCC:         Ch. Lotusgrange Quality Time (subject to KC confirmation) (Best of Breed)
RDCC:       Ch. Pekehuis Seeking the Gold
BCC:         Ch. Yakee Juliette (subject to KC confirmation)
RBCC:        StSanja Reason to Believe at Kenjy
BP:           Livanda Santana
Yorkshire & Eastern Counties Pekingese Club

Judges: Miss E Bartrim (Trimbar) (Dogs)

Mrs Brenda Oades (Brentoy) (Bitches)

DCC:         Genisim Pure Genius (Best of Breed)
RDCC:       Livanda Santana
BCC:         Alambra Purple Lupin
RBCC:        Incana Miss Dynamite
BP:           Livanda Santana
Ladies Kennel Association

Judge: Miss W Mee (Pekehuis)

DCC:         Livanda Santana
RDCC:       Yakee's At It Again
BCC:         Yakee Forget-Me-Not (Best of Breed, 2nd Toy Group)
RBCC:        Champion Beordhelm Brouhaha
BP:           Yakee Coalition Forces